Búzaszabvány változás a láthatáron
Közeledik az aratás,a legfontosabb növényünk-a mindennapi kenyerünket adó- őszi búza betakarítása. Sajnos az idei vetésterület- az ismert elmúlt év őszi időjárási körülmények miatt-szinte töredéke a korábbi évekének, különösen igaz ez a szatmári térségünkben. Visszaigazolták e szomorú tényt az egységes kérelmek is. Ráadásul még az állomány – erős jóindulattal is –csak közepesnek mondható. Bár a helyzeten/mennyiségen, minőségen/ a május közepén lehullott 15-20 mm csapadék még sokat segíthet
Ebben az időszakban látnak napvilágot a „nagy termésbecslőink”/kereskedők/ nyilatkozatai /a sok termésről, kevés piacról stb./ amit a magam részéről a termelők lélektani hadviselésének szoktam minősíteni. Azt hiszem az idén más lesz a helyzet, üresek a raktárak/malmok. A szokottnál kevesebb termés mindenképpen kereslet piacot indukál Ezt igazolják már vissza a tőzsdei jegyzések is.
A búza minőségének megítélésében meghatározónak számító oktatási, kutatási, terméktanácsok, szövetségek szakemberei új búzaszabvány tervezetet készítettek,amit szakmai vitára is bocsájtottak. Az új szabvány tervezet olyan minőségi paramétereket tartalmaz, amely a külpiacokon általánosan használt, az eddigieknél jobban koncentrál az élelmiszerbiztonsági követelményekre, orientálja a termelőket és állítólag egyszerűbb.
Az első szakmai vitán- amelyen termelők,felvásárlók,feldolgozók laboratóriumok és oktatási intézmények képviselői vettek részt- a következő főbb változtatásokra tettek javaslatot:
–Három malmi/prémium, malmi I, malmi II./ és egy durum búza kategória legyen
–A majd egy évszázados múlttal rendelkező sikérterülés és sütőipari érték paramétereinek megszüntetése.
–A tésztaképző/reológiai/tulajdonságok jellemzésére új vizsgálati módszerek bevezetése /farinográfos, alveográfos, extenzográfos/
–A sikér minőségére való koncentrálás
–A tisztasági, nedvesség, beltartalmi paraméterek minimális változtatása
–A prémium kategória orientáljon a minőségi termelés irányába.
Miért fontos a szabványok ismerete a termelőnek?
A jelenlegi 141 államilag elismert fajta között elég nehéz eligazodni. Közismert, hogy az adott fajta minősége genetikailag determinált, amit a termesztéstechnológiánkkal érvényre tudjunk juttatni, de le is tudjuk rontani, viszont javítani nem tudjuk .Tehát olyan fajta specifikus technológiát kell kialakítanunk, amely figyelembe veszi a végfelhasználási célt/ tészta, kenyér, stb,/, s ehhez választjuk ki az ennek megfelelő fajtát. Tény, hogy eddigi szabványunk- nem is magyarok lennénk ha nem így lenne – némely tulajdonság tekintetében szigorúbb mint az EU előírás. Komplex vizsgálati rendszerre van tehát szükség, amibe beletartozik az egyszerű érzékszervi, a tudományosabb kémiai, fizikai,mikrobiológiai módszerek is. Az utóbbira toxintartalom meghatározása végett szükséges a mely téma az utóbbi időben a fogyasztói érdeklődés középpontjába került/élelmiszer botrányok/
Amióta a világ a világ- s ebben nagy fordulatot nem remélek – a vevő/felvásárló mindig a legrosszabb minőségi tulajdonság alapján tesz árajánlatot az árura. Fontos tehát, hogy a termelő/eladó tökéletesen tisztában legyen áruja minőségével, az ár érték arány összefüggéssel,hogy egyenrangú tárgyaló partnere legyen a felvásárlónak/vevőnek .Az már mégsem mehet sokáig, hogy a kenyérgabona termékpálya szereplői/termelő-kereskedő,feldolgozó/közül mindig az első „húzza a rövidebbet”. Azaz a termékpályán keletkező profitból neki csak morzsák jutnak/becslések szerint 8-10 %/ . Egyszer már el kellene oda jutni, hogy a termelők diktálják az árakat. Persze ehhez a termelői kör nagyobb szervezettségére összefogására lenne szükség. Talán most el kellene indulni ezen az úton, amíg nem késő, vagy továbbra is kiszolgáltatottak maradunk .Több évtizedes gyakorlati tapasztalat, hogy mikor kevés a termés / az utóbbi két év ilyen volt/ akkor a szabványok az íróasztal fiókok mélyére kerülnek és ilyenkor csak egy kategória van: a búza, csak így minőségi megjelölés nélkül, s az ár az un. napi ár. Azonban a termelőnek is meg kell értenie,hogy csak MINŐSÉGET lehet eladni!
Az említet szabványváltozás ezen szezont már nem érinti,az érintettek még hosszan el fognak vitázni róla,mivel nincs rendkívüli sürgető körülmény. Lesz időnk a tervezet alapos tanulmányozására.
Fehérgyarmat 2011 05.18.
Mészáros Ferenc
ügyfélszolgálati tanácsadó
[fgallery id=0 w=450 h=385 bg=ffffff t=0 title=””]
